Finans

Borsada Alım Satım Nasıl Görülür?

Borsada Alım Satımı Nasıl Görebilirim?

Borsada Alım Satımı Nasıl Görebilirim?

Borsada, daha bilinçli yatırımcı olmak için bildiğim herşeyi bu sitede paylaşmaya çalışıyorum. Umarım herkes için faydalı başlıklar oluşuyordur. Konumu fazla dağıtmadan borsada alış satış nasıl görülür anlatayım.

Borsada yatırım yapan yatırımcılar, bir hisse senedini aldığında yükselmesini isterler. Bu sebeple hisseyi alıyorlar mı? Satıyorlar mı? Merak ederler. Borsada bir hisse senedinin alınıp satıldığını görmek isteyen yatırımcı ilk olarak lisans satın almalıdır. Genellikle kısa vadeli alış satış işlemi yapan yatırımcılar, bu lisansları çok sık kullanırlar.

Borsada değişik türde lisanslar bulunmaktadır. Bu lisansların adı derinlik lisansıdır. Ben aslında Borsada derinlik nasıl görülür sorusunun cevabını vermeye çalışıyorum. Derinlik bir hisse senedinin fiyat kademelerinde bulunan alış ve satış emirlerinden, hisse senedini hangi kurumun alıp sattığı bilgisine kadar uzanan uygulamadır.

Derinlik lisansı alan bir yatırımcı hisse senetlerini hangi kurumun alıp sattığını görebilir. Fiyat kademelerindeki alış ve satış miktarlarını da görebilir. Bu lisanslar aracı kurumlar tarafından sağlanır ve belli bir ücreti vardır. Alacağınız Lisansa göre fiyatları değişiklik gösterir. Borsada canlı veri akışını görmekte bir lisansa göre olur.

Yani borsada canlı olarak görmek istediğiniz, analiz yapmak istediğiniz veriler ücretlidir. Alış ve satış görme lisansı fiyatı ne kadar diye soracak olursanız, fiyatların değişikliği sebebiyle burada yazmak doğru olmaz. Her aracı kurum yatırımcısına farklı fiyatlar sunmaktadır. Aracı kurumunuzu arayarak yada google üzerinden araştırma yaparak lisans fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Genellikle aracı kurumların internet sayfalarında lisans fiyatları listelenir. Borsada alış ve satışı görmek isterseniz, çalıştığınız aracı kurumun, İnternet sitesine giriş yapın, ardından derinlik lisansı fiyatları bölümünü bulun. Eğer bu bölüm yoksa çalıştığınız kurumu arayın ve lisans fiyatlarını sorun.

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Benim çalıştığım aracı kurum, portföyümde en az 1000 Lira olmazsa, canlı veri akışını sağlamıyor. Bu konuyu aracı kurumunuza sormanızda fayda var.

Dilerseniz daha önce yazdığım borsada KAP nedir yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz

Borsada alış ve satışı nasıl görebilirim, alış ve satışı kim yapıyor nasıl görebilirim gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu