Finans

Borsada Tek Fiyat Hisseyi Nasıl Etkiler

Borsada Tek Fiyat Uygulaması İyi Midir?

Borsada Tek Fiyat Hisseyi Nasıl Etkiler?

Borsa ile ilgili bilgilendirme yazılarıma devam ediyorum. Şimdi ki konumuz borsada tek fiyat hisseyi nasıl etkiler ve borsada tek fiyat uygulaması iyi midir olacak. Hazırsanız konumuza giriş yapalım.

Tek fiyat uygulaması ile ilgili olarak daha önce yazı yazmıştım. Dilerseniz buraya tıklayarak tek fiyat uygulaması hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tek fiyat uygulamasına tabi tutulan bir hisse senedinde, açığa satış gibi işlemler sonlandırılır. Yani hisse senedinde aşırı oynaklık giderilmek istenir. Yatırımcıların zarar etmesinin önüme geçilmesi amaçlanır. Tek fiyat uyguladı hisseyi nasıl etkiler derseniz, Borsada bu tür uygulamalar yatırımcıların zarar etmemesi için olduğu için beklenti iyi yönde etkilemesi yönündedir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var elinde hisse olan hisse satışına devam edebilir yada hisseyi almak isteyen hisse alışına devam edebilir.

Yani tek fiyattan emir toplama işlemi yapılsa da günün belli saatlerinde eşleştirme olsa da almak isteyen hisseyi alır, satmak isteyen hisseyi satar. Tahtacı, yani en büyük pay sahibi ne yapmak isterse, hisseyi o yönde ilerleyebilir. Tek fiyattan işlem gören bir hisse senedi için çok yükselir, çok düşer yada sabit kalır demek doğru değildir. Alış satış işlemleri devam ettiği için hisse yukarı yada aşağı hareketine devam edebilir.

Açığa satış ve kredili işlemler yasaklandığı için, hissede hacim düşebilir, yada açığa satış işlemi yapanlar bildiğiniz gibi hisse fiyatının düşmesinden kazandığı için, düşüşlerin önüne geçilebilir. Fakat hiçbirşey kesin değildir. Hisse büyük pay sahibinin yada alış ve satışların toplamına göre yukarı yada aşağı hareketine devam edebilir.

Tek fiyat uygulaması iyi midir sorusunuj net bir cevabı maalesef yoktur. Yöneticiler, yatırımcıların zarar etmesini önlemek için bu tür tedbirler alırlar. Konuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu