Genel Konular

Eski Paraları Kim Alır?

Eski Paraları Kim Alır?

Eski Paraları Kim Alır?

Merhabalar, Bugün çokça merak edilen eski paralar nerelere satılır? Eski paraları kim alır sorusunu sizlere cevaplayacağım.

Eski paralar basıldığı yıla ve basım sayısına göre değer kazanır. Bir paranın azlığı o paranın değerini arttırır. Yani üretim fazla ise daha az değerli, üretim azsa daha çok değerli olur. Eski paralar da az bulunduğu için yada yıllar geçtiğinde birçoğu ortadan kaybolduğu için daha değerli hale gelir.

Elinizde satmak istediğiniz eski para varsa bunun değerinden anlayan kişilere ya da koleksiyonculara elden satabilirsiniz. Bunun dışında ikinci el sitelerde satışa çıkarabilirsiniz. Antika dükkanlarında ya da antika pazarlarında değerinde satabilirsiniz.

Antikaların belli bir prosedürü vardır. Yasa dışı, tarihi eser niteliğinde olan her çeşit cisim koruma altındadır. Bu tür tarihi eser niteliğinde olan cisimler varsa, yada paralar varsa, yetkililerle görüşmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Bildiğiniz gibi tarihi eser kaçakçılığı yasa dışıdır.

Bankalara Eski Para Satılır Mı?

Bankalara eski para satılmaz. Çünkü bankalar tedavülde olan paralarla ilgilenir. Bankalarda eski para alımı ve ya satımı olmaz. Kasalarında eski para olsa dahi merkez bankasına gönderirler. Sadece para tedavülden kalktığında belli bir süre geçerli olmak üzere para yenisiyle değiştirilebilir.

Eski paranın yada paraların bütünü, Merkez bankasının belirlediği değer üzerinden hesaplanır. Belirlenen süre ve değerde tedavülden kalkan paralarınızı yeni para birimine dönüştürebilirsiniz.

Eski paradan kastınız, çok eski paralar yani bizans, roma, osmanlı gibi dönemlerden kalan altın, gümüş olan, yani değerli olan paralar ise mutlaka ve mutlaka devlet kurumları ile irtibata geçim. Müze müdürlükleri bu konu hakkında size daha detaylı bilgiyi verecektir.

Umarım aradığınız bilgilere ulaşmışsınızdır. Dilerseniz daha önce yazdığım, parayı nasıl buluruz yazısına ulaşmak için buraya tıklayın. Konu ile ilgili olarak görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Hoşçakkalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu