Kripto Para

Kripto Para Vergisi Var mı?

Bitcoin Vergisi Var mı?

Kripto Para Bitcoin Vergisi Var mı?

Merhaba, parayı daha iyi anlamak ve tanımak için, ülkemizde ve dünyada parayı ilgilendiren tüm konuları elimden geldiği kadar yazmaya çalışıyorum. Şimdiki konumuz kripto para vergisi var mı olacak. Bitcoin Vergisi Var mı yada sanal para vergisi var mı sorularına da yanıt bulacağız.

Ülkemizde vergilendirme sistemi kazanç sağlayan yada gelir kaynağı olarak görülen herşey üzerinden işlemektedir. Fakat kripto paralar son yıllarda popüler oldukları için bu konu ile ilgili bir düzenleme yoktur. Kripto yani sanal paralar ne paradır nede değildir.

Yani vergi sisteminde henüz tanımlanmamıştır. Vergi kanunda da kripto paralar ile ilgili hükümler yoktur. Son zamanlarda dünya çapında Bitcoin benzeri kripto paraların vergilendirilmesi üzerinden çalışmalar yapılmaktadır. Vergi konusu ve nasıl olacağı araştırılmakta ve tartışılmaktadır.

Bazı ülkelerin kripto parayı vergilendirmek için çalışma yaptıkları bilinmektedir. Ayrıca ülkemizde de Bitcoin gibi sanal paraların vergilendirilmesi üzerinde çalışma yapılmaktadır. Kripto paraların henüz kanunda bir yeri olmadığı için şu anda vergilendirilmesi mümkün değildir.

Ülkemizde kripto paralardan elde edilen gelirin bir vergisi yoktur. Bu gelir henüz tanımlanamadığı için kanun çıkartılmamıştır ama araştırılmaktadır. Ülkemizde gelir vergisi sınırı yanlış hatırlamıyorsam 45.000 Lira civarında idi.

İleride yapılacak düzenleme ile kripto paralarda 45.000 Lira üzerinde elde edilecek gelir vergiye tabi tutulabilir.(sadece bir teoridir, Lütfen doğru olarak kabul etmeyin)

Yukarıda da söylediğim gibi Bitcoin, ethereum, Litecoin gibi kripto paraların bir yeri olmadığı için yani emtia  yada para olarak tanımlanmadığı için vergilendirilmesi yoktur. Kripto paranın vergisi var mı? Sorusunun cevabı şu anda vergisi yoktur.

İleride yapılacak düzenlemeler ile vergiye tabi olacağı düşünülmektedir. Gelir olarak adlandırılırsa vergiye tabi tutulacaktır. Birçok ülke kripto paralar ile ilgili karar verememiş, ne olduğunu tanımlayamamıştır. Bilginiz gibi dünyada emtia ve pariteler vardır fakat sanal paraların yeri neresidir bilinmiyor.

Vergilendirme ile ilgili olarak birçok ülke çalışma yapmakta ve araştırmaktadır. Paranın kaynağının öğrenilmesi, takibinin nasıl yapılacağı, veriye tabi tutmak için hangi önlemlerin alınacağı hala kesinleşmiş değidir. Bitcoin ileride vergiye tabi tutulursa yazımı güncelleyeceğim.

Daha doğrusu kripto paralar, sanal paralar vergisi çıkarsa yazımı güncelleyeceğim. Sormak istediğiniz sorular yorum bölümünden sorabilir yada görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu